“Ya Herkail! Kıyamete kadar uçsan yine de arşımı dolaşamazsın” Kudretinin muhteşemliğine hamd edilen, Alemlerin Rabbi olan Allah Azze ve Celle

maxresdefault (2).jpg

Her şeyi yaratmaya gücü yeten Cenab-ı Hak, Herkail adında bir melek yaratmıştır ki onun sekiz bin kanadı vardır. Bu melek, Allah-ü Teala’dan arşını tavaf için izin istemiş, izin verilince yola çıkmış ve uçmaya başlamış, üç bin yıl uçmuş fakat yorulmuş, güç ve kuvvetin yalnızca kendisinden olduğu Rabbimiz, ona tekrar kuvvet vermiş ve uçmasını emretmiştir. Üç bin yıl daha Arş’ın etrafında uçmuş, yorulunca Allah ona tekrar kuvvet vermiş ve uçmasını emretmiştir. Üç bin yıl daha uçmuş ve yorulunca bakmış ki 9 bin  senede ancak arş’ın bir diğerinden diğerine gidebilmiştir. Herkail, hayretler içinde seyrederken, Aziz ve Celil olan Allah şöyle buyurmuş;

“Ya Herkail! Kıyamete kadar da uçsan, yine de arş’ımı tavaf edemezsin.”

Nehirler ve melekler

Hak Teala, Arş-ı Azamın çevresinde 8 büyük nehir yaratmıştır. 4’ü kardan daha beyaz ve soğuk, 4’ü de baldan daha tatlı ve lezzetlidir. Bu nehirler, devamlı olarak Arş’ın etrafında akar ve onu tavaf ederler. Bu nehirlerin arkasında, arş’ı azam’ın etrafında nurdan ve karanlıktan 1000 perde yaratılmıştır. Bu perdeler nur’un şiddeti, arş’ın etrafında bulunan Saffun ve Haffun meleklerini yakmasın diye onlara karşı gerilmiştir ki bu meleklerin sayısı 70 bin’dir, bu melekler arş’a dönük olarak, devamlı tavaf edip, Allah’ü Teala’yı tesbih ederler. Bu meleklerin arkasında da 70 bin saf melek yaratılmıştır, daima şöyle derler;

“Sübhanallahi velhamdülillahi ve la ilahe illallahu vallahu ekber ve la havle ve la kuvvete illa billahil aliyyilazim” yani;

“Allah bütün noksanlıklardan münezzehtir, bütün güzel övgüler ve en iyileri ona mahsustur. Allah’tan başka ilah yoktur. Allah en büyüktür. Güç ve kuvvet, sadece Yüce ve Büyük olan Allah’ın yardımıyla elde edilir.” diye tesbih ederler.

Yılan

Bu meleklerin arkasında da Allah-ü Teala büyük bir yılan yaratmıştır ki Arş-ı Azam’ı çevirmiştir. Başı beyaz inciden, vücudu sarı altından, gözleri kırmızı yakuttandır, ağzı o kadar büyüktür ki açtığında gök ve yeri bir lokmada yutacak kadardır. Yüz bin kanadı vardır, her püskülü yanında bir melek olup Allah’ı tesbih ederler. Bu yılanın Allah’ı tesbih sesinden bütün melekler dehşet duyar çünkü sesi, meleklerin sesini bastıracak şiddettedir. Eğer onu yaratan Rabbimiz, yılan tesbih yaptığı zaman “yavaş” emrini vermeseydi, sesinden bütün melekler helak olurdu.

«Yedi gök ve yer ve bunlarda bulunan kimseler O’nu tesbîh eder. O’nu hamd ile tesbîh etmeyen yoktur. Fakat siz onların tesbihlerini anlamazsınız. Doğrusu O’ Halîm, Ğafûr olandır.» (İsrâ suresi, 44.ayet)

Melekler

Sayısını yalnızca onları yaratan Rabbimiz’in bildiği melekler, çeşitli renkteki nurlardan yaratılmıştır. Bütün melekler yalnızca Cenab-ı Hakk’ın emirlerine göre hareket ederler.

Latif oldukları için çeşitli cisimlere bürünürler ve Cenab-ı Allah onlara şimşek hızını vermiştir. Her birinin vazifesi ayrıdır.

Meleklerin de kendilerinden Peygamberleri vardır, bütün meleklerin başıdırlar ki, yer ve gökteki bütün melekler bunların emrindedirler.

Bu melekler ; İsrafil aleyhisselam, Cebrail aleyhisselam, Mikail aleyhisselam, Azrail aleyhisselam‘dır.

İsrafil aleyhisselam : Arş’ı taşıyan 4 melek’den biridir, onun için Allah katında diğer 3 melekten daha değerlidir, çünkü Kıyamet günü Sur’u taşıyan ve onu üflemeyi bekleyen bu melektir. Cenab-ı Hakkın emirlerini Cebrail, Mikail ve Azrail’e bildirir. Vücudunun yarısı ateşten, yarısı kardan yaratılmıştır. Kulağı ile boynunun arası bir kuşun 700 yıllık uçuş mesafesindedir.

Cebrail aleyhisselam : Allah’ın yeryüzündeki peygamberlerine, selam ve emirlerini getiren bu melektir. 600 kanadı vardır ki renkli nurlardan olup, her püskülün uzunluğu batıdan doğuya kadardır. Allah-ü Teala ona öyle bir kuvvet vermiştir ki kanadının bir püskülü ile dağları yerinden oynatır. Şekil ve büyüklüğü İsrafil aleyhisselam gibidir.

Mikail aleyhisselam : Denizlerdeki meleklerin gözcüsüdür. Yeryüzüne yağan yağmurlar, bu meleğin emir ve tedbiriyle yağmaktadır. Yağmurun yağışını idare eden ve sayısını yalnızca onları yaratan Rabbimiz’in bildiği melekler vardır ki, yağmurların her damlasını bir melek yere indirir ve kıyamete kadar o meleğe bir daha sıra gelmez.

Azrail aleyhisselam : Vazifesi ruhları almaktır. Bütün yeryüzü, bu meleğin önünde duran bir sofraya benzer. Rahmet ve gazab meleklerinden nice yüz bin yardımcıları vardır ki bunlar insanların imanlarına göre gönderilirler.

Allahü Teala muhafaza buyursun

 

Kaynak: Marifetname/ Erzurumlu İbrahim Hakkı (Allah’ın selamı, rahmeti ve bereketi onun üzerine olsun)

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s